Pianka PUR – wszystko o poliuretanach

Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Telebimy i banery LED na imprezy sportowe
Listopad 12, 2017
Okna i drzwi dla Twojego domu
Okna i drzwi – porady, analizy
Listopad 28, 2017

Budowa domu to dla wielu z nas spełnienie marzeń. Realizacja takiego marzenia to ogromne wyzwanie logistyczne oraz finansowe. Idealna działka to istotny element planu jakim jest dom marzeń. Jest to jednak dopiero początek trudnych wyborów. Schemat domu potrafi bardzo zaangażować. Przeanalizować należy nie tylko optymalną powierzchnię, ale także rozkład pomieszczeń. Całość powinna idealnie współgrać, tak żeby każdy domownik czuł się komfortowo. Przeanalizować trzeba także o zaplanowaniu ciągów komunikacyjnych w projekcie, dzięki temu łatwiej będzie przemieszczać się w domu. Dużym problemem jest też wybór właściwej metody grzewczej. Nie każda działka jest podłączona do sieci gazowej. W tym wypadku przemyśleć należy montaż ogrzewania węglowego lub olejowego. Decyzja ta wpływa przez wiele lat na koszty ogrzewania, ale też na komfort konieczność magazynowania opału.

Nawet efektywnie działająca metoda ogrzewania będzie nieskuteczna, gdy nie zadbamy o odpowiednie zaizolowanie budynku. Będzie trudno utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Największe straty są wynikiem niewystarczająco ocieplonego poddasza. Dlatego sprawy izolacji nie należy bagatelizować. Metoda termoizolacji domu ma znaczenie. Stosowane są różne materiały: styropian, wełna, korek czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, nazywana dla uproszczenia pianką PUR.

Wybór jest ogromny

Najczęściej spotykanym materiałem wykorzystywanym do termoizolacji budynków jest styropian. Ma on wiele plusów:jest lekki, nie obciąża konstrukcji. Jednakże nie nie jest polecany do izolacji tych części domu, które są podatne na ogień – tyczy się to przede wszystkim elementów drewnianych. Jedną z możliwości jest wełna mineralna. Jest ona bardziej kosztowną opcją, ale za to cenioną przez specjalistów trudniących się izolacją. Wełna jest niepalna, idealnie chroni przed denerwującymi dźwiękami. Ocieplanie wełną wymaga jednak wzmocnionej konstrukcji dachu, bo produkt ten nie jest lekki. Wełnę powinno się zabezpieczyć przed nasiąkaniem poprzez wykorzystanie materiałów zabezpieczających. Nie są to wszystkie sposoby ochrony domu przed nadmierna utrata ciepła. Z roku na rok, coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan występuje w wielu wariantach. Wytwarza się z niego miedzy innymi piankę wykorzystywaną do ocieplania. Pianka powstaje z mieszanki dwóch substancji: izocyjanianu i żywicy. Substancje te podgrzewa się i później pod wpływem ciśnienia tworzy się pianka, którą używa się do izolacji. Pianka podczas natryskiwania powiększa objętość i momentalnie twardnieje. W ten sposób powstaje jednolita warstwa, która dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny. Pianka doskonale trzyma się niemal każdej powierzchni. Niepotrzebne są dodatkowe mocowania. Sam proces natryskiwania przebiega szybko, jeden dzień wystarczy na ocieplenie więźby dachowej.

Pianka otwarto i zamknięto komórkowa

Najpopularniejszy jest podział na piankę otwarto i zamknięto komórkową. Ta ostatnia stworzona została do zewnętrznej izolacji budynków. Oprócz ochrony przez utratą ciepła jest też idealnym materiałem chroniącym przed wilgocią, przez to stosowana jest do ochrony fundamentów. Zastosowanie jej od wewnątrz także jest możliwe. Pianka otwarto komórkowa jest bardzo lekka. Jego porowata struktura sprawia, że ocieplana powierzchnia oddycha. Wykorzystuje się ją do izolacji pomieszczeń.

Plusy ocieplania pianką PUR

Pianka poliuretanowa jest niezwykle uniwersalna. Można nią ocieplać zarówno wnętrze:ścianki, posadzki, jak i zewnętrzne elementy: ściany, fundamenty. Używana jest jako produkt chroniący przed utratą ciepła w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, budynkach gospodarskich. Termoizolacja z poliuretanu jest przyjazne dla alergików. Pianka nie pyli się, dlatego nie jest ona zagrożeniem. Pianka poliuretanowa nie ma w składzie toksycznych substancji, nie szkodzi przyrodzie. Pianka PUR doskonale zabezpiecza przed utrata ciepła, dlatego sprawdza się w nowoczesnym typie budownictwa. Kolejną zaletą jest wodoodporność. Pianka PUR nie jest podatna na odkształcenia powstałe na skutek narażenia warstwy na wilgoć. Zastosowanie dodatkowych umocnień jest niepotrzebne, bo bardzo dobrze przywiera do drewnianych czy betonowych powierzchni. Fachowcy od ocieplania domu wiedzą jak dużym problemem są mostki termiczne. Sprawiają one, że cała izolacja staje się mniej efektywna. Wykorzystanie ocieplenia metodą natryskową zmniejsza ten problematyczny punkt. Pianka PUR tworzy jednolitą powłokę przez co nie ma konieczności łączenia materiałów izolujących. Stwarza to możliwość ocieplenia nawet złożonej więźby dachowej i to w ekspresowym tempie. Porównując, ocieplenie z waty wymaga docinania i łączenia elementów oraz zaangażowania kilku osób.

Właściwe ocieplenie domu to wydatek który trzeba przeanalizować i właściwie wdrożyć. Przemyśleć należy plusy i minusy każdego ze sposobów. Dotychczas stosowane materiały wykorzystywane do izolacji od jakiegoś czasu mają poważnego konkurenta jakim jest ocieplanie metodą natryskową. Pianka poliuretanowa jest doceniana przez specjalistów i praktyków, doceniają oni jej niezawodność. Sporą zaletą jest też niewielki czas wykonania ocieplenia. Pianka poliuretanowa stosowana jest nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale także jako termoizolacja kurników i hal.

Pianka PUR – postaw na jakość –> http://www.kdkpro.pl/ocieplanie-pianka-pur/

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok