Chcesz kupić dom? Sprawdź najważniejsze kwestie

Marketing internetowy - zwiększ swoje szanse w Internecie
Marketing internetowy – pierwsze kroki
Czerwiec 22, 2017
Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Telebimy i banery LED na imprezy sportowe
Listopad 12, 2017
Chcesz kupić dom? To musisz wiedzieć

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Zamieszkanie w domu dla większości jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po latach życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Godzinami śledzimy strony biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym natłoku odszukać tę, która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, dom mający 70 m² będzie zbyt mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też kwestię garaży. W obecnych czasach jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie istniejącego już garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Niewielka będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólne położenie. Nie każdemu odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do pracy.

Stare kontra nowe

Zarówno kupno nowego budynku, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. Nowo wybudowany dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a jednocześnie dochodzi odczucie komfortu. Używany dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to dogłębnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy myjni samochodowej. Zabytkowe, domy posiadają swój urok i klimatyczne wnętrze. Najczęściej bywa tak, że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

Dom – więcej o lokalizacji

Położenie jest kluczowe. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy do kogo ona należy, czy jest publiczna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Okolica wpływa na cenę. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy porównać cenę domu na Stawkach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę istotne pieniądze i w takim przypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najistotniejsza kwestia do sprawdzenia. Jako pierwsze należy zbadać, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przeanalizowanie papierów przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo dokładnie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien sprawdzić ktoś, kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Równie ważną rzeczą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Pozbycie się pleśni wymaga profesjonalnych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi formami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to warto sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to ważna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z budynkiem. W wypadku używanego domu należy koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Więcej o nieruchomościach –> http://panorama-nieruchomosci.net/domy-na-sprzedaz-lubicz/

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok