Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi
Poszukiwany rzetelny i skuteczny adwokat w sprawie alimentów
Kwiecień 17, 2017
Gorące nożyczki, czyli o skuteczności strzyżenia na gorąco
Kwiecień 22, 2017

Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom łączy się ze żmudnym zapisywaniem grubych ksiąg, z osobą w binoklach nachyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz niezrozumiałymi przeliczeniami oraz niezbyt dobrym wynagrodzeniem Bez wątpienia ten obraz pasuje raczej do kadru z filmu, niż do sytuacji życiowej. Na dobrą sprawę księgowa ma dostęp do specjalnych programów komputerowych, własnoręcznie w sumie nie konstruuje żadnych przekazów i stąd nie zarabia malutko (najczęściej jako główna księgowa w sporej instytucji).

Prowadzenie rachunków jest najistotniejszym resortem w każdej instytucji, chociażby wtedy, gdy jest wykonywana na odległość i w związku z tym jakakolwiek księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w oddzielnym pomieszczeniu. Do jej kluczowych zobowiązań należy: przygotowywanie rozliczeń okresowych, zbieranie faktur, magazynowanie faktur, sprawdzanie danych, zapisywanie informacji do systemu księgowego, sumowanie opłat dla różnych instytucji, np. urzędu skarbowego.

Każda księgowa może razem z pozyskiwaniem zdolności ubiegać się o lepszą posadę w firmie. Na pewno najatrakcyjniejszą funkcją jest funkcja głównej księgowej, która obserwuje przepływ środków finansowych w firmie. Oprócz tego zajmuje się sprawami oficjalnymi, kieruje pomocnikami i zabiega o rozrost własnego wydziału.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję jeszcze utworzyć swoją działalność gospodarczą, a więc rozwijać swoje biuro rachunkowe oraz samodzielnie obsługiwać Interesantów. Tutaj aczkolwiek potrzebna jest aprobata Ministra Finansów – trzeba potwierdzić praktyczne umiejętności w zawodzie i pozytywnie zdać test (natychmiast po ukończeniu konkretnych studiów). Żeby pozyskać pracę zarobkową jako księgowa, nie trzeba robić jakiejkolwiek licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Przygotowywanie księgowości w zasadzie nie jest takie oczywiste. Należy zdecydowanie opanować wszystkie przepisy, razem z tymi, jakie na dniach się zmieniły. Księgowa musi posiadać zatem rozległą wiedzę, gdyż jest odpowiedzialna za zasoby finansowe firmy. W przytoczonym przypadku niezbędne jest zrealizowanie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse albo rachunkowość (kierunki na wybranych uniwersytetach potrafią się troszeczkę od siebie odróżniać). Ogólnie rzecz ujmując nie chodzi w tym przypadku o posiadanie tytułu magistra, lecz o stosowną wiedzę. Natomiast takiej w zasadzie nie możemy zyskać na innych specjalnościach. W dalszej kolejności księgowa musi pozyskać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy pragnie, np. prowadzić własną firmę. O certyfikat mają szansę ubiegać się osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku posiadania matury i trzy lata po skończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji nabytych, musi mieć dodatkowo zdolności „przyrodzone”, m. in. dokładność i wytrwałość w wypełnianiu wszelakich zobowiązań. Malutki mankament w rozliczeniach czasem może mieć katastrofalne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore przedsiębiorstwa (w jakich spotykamy się z dużym transferem funduszy), ale także mniejsze oraz pojedynczy Klienci. Księgowa jest w stanie zaoferować każdemu Interesantowi usługi z zakresu opracowywania księgi dochodów i rozchodów (KPIR), robienia pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowych i rozliczania płac, przygotowywania rozliczeń z US, jak również opracowywania zestawień, przykładowo dla ZUS. Dobrze jest pamiętać, iż powinnością osoby zatrudnionej w księgowości jest powiększanie wiedzy oraz rozwijanie predyspozycji. Inaczej mówiąc, skończenie dobrej szkoły jest w takim przypadku bazą do wykonywania rzeczonego zawodu, zaś zdobyte doświadczenie tym, czym można przekonać do siebie wielu Kontrahentów.

Ostatnio wyjątkowo rozpowszechniona stała się „księgowość online” bądź pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. Dzięki temu Interesanci w ogóle nie muszą wyruszać z mieszkania czy firmy, ażeby ich rzeczy zostały korzystnie załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu i zabiera wszystkie formularze do obliczeń. Może również posiedzieć w firmie, którą obsługuje oraz tam niezwłocznie dokonać rozliczeń.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Własna firma jest doskonałym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, jakie od kilku lat funkcjonują w branży i stąd nie planują obecnie podejmować pracy u kogoś. Uruchomienie biura księgowego jest połączone jednakże z kilkoma warunkami, m.in. wysokimi wkładami budżetowymi. Koszt utworzenia indywidualnego przedsiębiorstwa księgowego jest uzależniony zwłaszcza od miejsca, w jakim miałoby ono funkcjonować. W sercu miasta wynajęcie lokum będzie o wiele droższe niż na obrzeżach. Warto wiedzieć, że sporą liczbę dokumentów można komfortowo załatwić drogą internetową. Więc mobilne biuro rachunkowe jest naprawdę doskonałym wyjściem, szczególnie, kiedy świeżo rozpoczynamy przygodę z samodzielną pracą. Do uruchomienia przedsiębiorstwa rachunkowego obowiązkowe są: zarejestrowanie niezależnej firmy, ukończenie studiów, certyfikat księgowego i obowiązkowe ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie można sugerować Interesantom przypadkowym odpłatności, np. takich, które odnajdziemy w taryfikatorach pozostałych przedsiębiorstw. Taryfikator jest uwarunkowany wieloma rzeczami: reputacją przedsiębiorstwa, umiejscowieniem przedsiębiorstwa oraz profilem usług. Opracowywanie pełnej księgowości czasem może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Każdorazowo przygotowuje się podział na ilość druków.

Jeśli planujesz dowiedzieć się więcej, wejdź w odnośnik tu – Biuro rachunkowe Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok