Kancelaria notarialna – zarys historyczny i czasy współczesne

Beton dekoracyjny stemplowany
Beton dekoracyjny – postaw na jakość
Styczeń 9, 2018
Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

W kraju nad Wisłą pracowanie jako notariusz należy do bardzo prestiżowych zawodów, albowiem wcale nie mamy do czynienia jedynie z – jak to się potocznie powiada – jednostką, jakiej mogą zaufać obywatele, lecz równolegle kimś, kto znakomicie odnajduje się w złożoności kodeksów i przepisów. Pracownik kancelarii notarialnej powinien dbać o interesy swoich Partnerów i troszczyć się o wcześniej przytoczonych w każdej powierzonej mu kwestii. Najważniejsze zapytanie – jakie zagadnienia będą wymagały pójścia do notariusza i ile trzeba będzie zapłacić? Prezentujemy niedługi poradnik.

Notariusz w Polsce – historia

Rozpocznijmy od małego szkicu historycznego. Jak wynika z legendy – notariat w Polsce miał pojawić się w dwunastym stuleciu, czego mają dowodzić nadania królewskie z czasów Bolesława Krzywoustego. Za to potwierdzony w 100% jest fakt, kiedy to papież Marcin IV wydał decyzję uprawniającą arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba II Świnkę do nominowania dwóch notariuszy publicznych.

Najstarszy autentyczny polski dokument notarialny pochodzi z roku 1287 i został sporządzony przez notariusza Budzisława, pracującego w kancelarii arcybiskupiej. Kolejne dokumenty ukazywały się bez ustanku po 1309 r. Notariat w naszym kraju rozwijał się głównie w czternastym wieku, kiedy to nasz kraj prowadził z Krzyżakami pertraktacje wymagające niepodważalnych dokumentów oraz pozostałych świadectw notarialnych. Równolegle w tamtych czasach pojawiły się statuty synodalne, określające zasady działalności notariuszy.

Przez lata notariat istotnie rozkwitł, a niebagatelną rolę odgrywał także w czasie zaborów, tj. na przestrzeni 123 lat, kiedy nie było Polski na mapie – notariusz był osobą zaufania publicznego, a wszystko przez to, że był kojarzony z polską tradycją ziemiańską i kulturą kupiectwa.

Po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, upłynęło 15 lat nim powstało Polskie prawo o notariacie. Zaczęło obowiązywać rok później, ale II wojna światowa i czasy tuż po niej dostatecznie przeszkadzały w jego dobrym rozwoju. W czasach PRL, notariusze stali się urzędnikami państwowymi, obciążanymi przez lata kolejnymi obowiązkami, na przykład prowadzenie ksiąg wieczystych od 1964 roku.

Wszystko odwróciło się 14 lutego 1991 roku, w momencie, w którym polski Sejm RP podjął ustawę – Prawo o notariacie.

Ustawa określa:

 • zasady powoływania i odwoływania notariuszy

 • prawa i obowiązki notariuszy

 • strukturę organizacyjną i kompetencje samorządu notarialnego

 • zasady nadzoru nad notariatem

 • zasady odpowiedzialności notariuszy za szkody

 • zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy

 • przepisy o aplikantach i asesorach notarialnych

 • zasady dokonywania czynności notarialnych

 • zasady sporządzania aktu notarialnego i aktów poświadczenia dziedziczenia

 • zasady poświadczania dokumentów notarialnych

 • zasady sporządzania wypisów, wyciągów i odpisów aktów notarialnych.

Niejednokrotnie modyfikowana ustawa – ostatnio w 2016 roku – odnosi się do notariuszy, których obecnie w naszym kraju mamy ok. 2 tysięcy.

Kancelaria notarialna – do kogo się udać i co załatwimy?

Wprawny notariusz idzie ramię w ramię ze skodyfikowanym prawem, ale po pierwsze, dba o najwyższe dobro Zleceniodawców.

Notariusz stał się funkcjonariuszem publicznym, którego priorytetowym celem jest zabezpieczanie interesów prawnych każdego Zleceniodawcy i m.in. z tego powodu w swojej realizacji powierzonego zadania musi wykazać się szczególną sumiennością i precyzją. Pracownik notarialny to przy okazji podmiot, któremu Kontrahenci przekazują ich sekrety i trudności , zatem jedną z pożądanych cech, którą winna nam zagwarantować świetna kancelaria notarialna jest pełna dyskrecja.

Może jest to oczywiste, lecz opłaca się wybadać, czy pracownik kancelarii notarialnej, któremu chcemy powierzyć istotne dla Was kwestie, ma systematycznie pomnażaną, fachową wiedzę. Upewnijmy się też, czy kancelaria notarialna gwarantuje nam zabezpieczenie każdej transakcji. Dobrze by było, żebyśmy mieli do dyspozycji depozyt notarialny, w którym bez stresu zdeponujemy istotne dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe.

Odpowiemy teraz na jedno z kluczowych pytań. Jakie czynności notarialne są na liście ofertowej w renomowanej kancelarii notarialnej?

– Tworzenie aktów notarialnych
– Redakcja tekstów prawniczych
– Spisywanie protokołów
– Sporządzanie aktów dziedziczenia i testamentów
– Sporządzanie poświadczeń, protestów i odpisów
– Doręczanie oświadczeń

Kancelaria notarialna a kwestia mieszkania

Czas na jedną z najczęściej poruszanych kwestii na forach branżowych – jakie dokumenty trzeba dostarczyć oraz jak wygląda proces zakupu mieszkania u notariusza. Bez tego się nie obejdziemy, gdyż przekazanie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego nie będzie miało racji bytu.

Odczuwalnie więcej ważnych papierów winien do notariusza przysłać ten, kto ową nieruchomość sprzedaje. Gdy mówimy o kupującym, jest to dosyć nieduża lista, na której znajdują się pieniądze, dokument potwierdzający tożsamość, NIP i niekiedy poświadczenia z banku, określające wysokość kredytu, przeznaczonego na zakup nieruchomości.

Jeśli chodzi o zbywcę – jest tego relatywnie dużo, a zatem najlepszym wyjściem będzie po prostu przepytanie notariusza. Wyjaśnienie Wam, jakie dokumenty powinniście dostarczyć powinno być jedną z pierwszych rzeczy, jakie zrobi. Do najważniejszych dokumentów należą: aktualny odpis księgi wieczystej, zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym oraz zaświadczenie o samodzielności lokali;

Notariusz powinien obowiązkowo sporządzić akty i dokumenty tak, by były one czytelne i przyswajalne dla obu podmiotów. Przypilnowanie, aby wszelkie dane dotyczące tożsamości i wiarygodności były właściwe to dla wszystkich powinno być jasne i klarowne.

Kancelaria notarialna, więcej informacji —> http://www.notariusze-torun.eu/

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok