Okiem prawnika – dziedziczenie spadku

wynajem telebimów cena telebim wynajem telebim
Telebimy na koncerty, eventy i konferencje
Kwiecień 13, 2017
prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi
Poszukiwany rzetelny i skuteczny adwokat w sprawie alimentów
Kwiecień 17, 2017

Okiem prawnika – dziedziczenie spadku

adwokat toruń zrzeczenie się spadku podstawy dziedziczenia

adwokat toruń zrzeczenie się spadku podstawy dziedziczenia

Jakie opłaty obowiązują osoby, które otrzymały spadek?

Po śmierci najbliższej osoby, np. męża albo siostry, na ogół odbieramy spadek. W niektórych sytuacjach niezmiernie cieszy on wszystkich dziedziczących, gdyż łączy się ze znacznymi przychodami. W takiej sytuacji należy bezwarunkowo opłacić podatek do urzędu skarbowego, gdyż taką sprawę przedstawia ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków oraz darowizn. Powinniśmy wspomnieć, że otrzymuje się w spadku nie tylko fundusze oraz wszelkie nieruchomości, lecz też zadłużenia. Jeżeli krewny nie pokryje ich w czasie swojego życia, wtedy przechodzą na pozostałych członków rodziny. Mamy szansę się przed tym naturalnie zabezpieczyć, np. wyrzekając się spuścizny przyjmując adekwatną umowę. Należałoby udać się do profesjonalnego prawnika, który przybliży nam zawiłości prawa oraz poradzi, w jaki sposób powinniśmy postępować.

Co opodatkowuje urząd skarbowy?

Przedmiotem opodatkowania są przykładowo: dziedziczenie zwykłe, otrzymywanie majątku na mocy testamentu, zachowek (jeżeli spadkobierca został przeoczony w testamencie), depozyty bankowe (w tym przypadku zmarły członek rodziny musiał wnieść tzw. dyspozycję w razie śmierci), środki inwestycyjne, jak również całkowity majątek znajdujący się za granicą (aczkolwiek w tym miejscu w trakcie otwarcia spadku osoba otrzymująca spadek musi obligatoryjnie posiadać obywatelstwo RP czy być polskim rezydentem podatkowym).

Musimy opłacić także podatek wtedy, gdy uprawomocni się zarządzenie sądu w kwestii dziedziczenia. Generalnie, kiedy sąd postanowi zyskanie spadku. Jeżeli wynajmujemy w niniejszej kwestii adwokata, to on musi obowiązkowo nam przekazać rozporządzenie sądu. Prawie tak samo jest wtedy, kiedy akt notarialny zaświadczający dziedziczenie będzie zarejestrowany.

Czy są jakieś kwoty wolne od podatku?

Jest sporo przypadków, w jakich absolutnie nie powinniśmy płacić podatku od spadku bądź darowizny. W regulaminach charakteryzuje się trzy grupy podatkowe. Do pierwszej włącza się bliska rodzina: mąż, matka i ojciec albo rodzeństwo. Do drugiej należą dzieci siostry, ciotki albo małżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy zaliczają się kolejni nabywcy spadku. Kwoty wolne od podatku są wprowadzane zgodnie z kategorią, do jakiej należy spadkobierca. Dla pierwszej klasy jest to opłata orientacyjnie 10.000 zł, dla drugiej – powyżej 7.000 zł, natomiast dla trzeciej – niemal 5.000 zł. W sytuacji, jeśli wartość majątku w zasadzie nie przewyższy podanych powyżej kwot, krótko mówiąc nie musimy dawać jakichkolwiek załączników do urzędu skarbowego.

Natomiast, jeśli zyskamy spadek, jakiego wartość jest znacznie wyższa aniżeli stawka nieopodatkowana, w takiej sytuacji trzeba wysłać oświadczenie podatkowe. Jesteśmy zobowiązani zrobić to w urzędzie mieszczącym się w rejonie zamieszkania następcy w ciągu jednego miesiąca od dnia usankcjonowania orzeczenia sądu. Następnie dostaniemy opinię urzędu o wysokości podatku, który musimy uregulować w czasie dwóch tygodni. Podatek waha się w obszarze od paru do kilkunastu procent i jest uzależniony od przynależności do wybranej kategorii podatkowej.

Kiedy można zrzec się dziedziczenia spadku?

Razem z prawem każdy dziedzic posiada opcję zrzeczenia się nabycia spuścizny, m. in. w przypadku, jeżeli po zmarłym ojcu pozostają jakieś niespłacone zobowiązania. Podług kodeksu cywilnego (art. 1048) dziedzic w niektórych przypadkach może zawrzeć ugodę ze spodziewanym spadkodawcą, w jakiej odstępuje od dziedziczenia. Wskazaną umowę trzeba poświadczyć przed otwarciem spadku oraz jest ona wykonywana w przypadku śmierci spadkodawcy. Umowę trzeba obowiązkowo zawrzeć u notariusza, ponieważ inaczej nie będzie nigdzie uznawana.

Należałoby pamiętać, iż pierwszym z zasadniczych skutków odstąpienia od dziedziczenia jest pełne wyłączenie ze spadkobrania dzieci, wnuków oraz kolejnych członków rodziny. W ogóle nie powinniśmy również w tej sytuacji uzyskać zachowku.

Po zrzeczeniu się spadku mamy szansę wnioskować o ponowne ustanowienie owego prawa w dwóch okolicznościach:

1. Testator wpisuje nas w testamencie – w tym przypadku absolutnie nie chodzi o nabywanie spadku z mocy ustawy, tylko o spadkobranie z ramienia testamentu.

2. Można iść ponownie do notariusza i podpisać umowę o ponowne ustanowienie prawa do spadku.

Kto jest uprawniony do otrzymania zachowku?

Każdy z nas posiada zezwolenie do napisania testamentu i usunięcia z niego poszczególnych krewnych, m. in. takich, którzy co najmniej kilka lat nie utrzymywali z nami kontaktów. Co więcej jedyną osobą włączoną do testamentu może być osoba spoza rodziny. Zachowek przysługuje dzieciom, wnukom, osobom w związku małżeńskim i rodzicielom, którzy:

  • Nie zostali w akcie ostatniej woli wydziedziczeni
  • Absolutnie nie wyrzekli się spuścizny
  • Nie zakwestionowali majątku
  • Nie zostali wzięci za nieetycznych
  • Mając na uwadze współmałżonka – jeśli nie doszło rozpadu małżeństwa z winy ewentualnego następcy

Jeżeli zainteresował Cię powyższy tekst, wejdź w link po prawej stronie – Adwokat Toruń – a znajdziesz dużo więcej wiadomości, m.in. porady prawne.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok