Poszukiwany rzetelny i skuteczny adwokat w sprawie alimentów

adwokat toruń zrzeczenie się spadku podstawy dziedziczenia
Okiem prawnika – dziedziczenie spadku
Kwiecień 16, 2017
biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji
Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?
Kwiecień 19, 2017

Poszukiwany rzetelny i skuteczny adwokat w sprawie alimentów

prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi

prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi

Co robić, gdy były małżonek nie płaci alimentów?

W przypadku kiedy od plus minus dwóch miesięcy na rachunku w banku wcale nie zostały zaksięgowane alimenty na małe dziecko, możemy podjąć konkretne kroki, aby je znowu dostać. Niestety często przeróżne okoliczności wykazują jak jest to uciążliwe i ile można przy tym stracić nerwów. W sytuacji przychylenia się do „kompromisu” środki pieniężne muszą zawsze docierać planowo. Jednak w przypadku decyzji sądu – nie za każdym razem tak się to odbywa. Natychmiast po orzeczeniu rozwodu byli współmałżonkowie często nie planują ze sobą się komunikować, i bywa także tak, iż były partner zmienia miejsce pobytu, m. in. przeprowadza się za granicę. Przeżywają to oboje i dziecko, jakie musi mieć dostarczone odpowiednie warunki egzystowania. Alimenty nie są „zbytkiem”, przy użyciu którego mamy szansę zaspokajać subiektywne zachcianki. Są dedykowane tylko i wyłącznie dla dziecka. To małe dziecko jest faktycznym odbiorcą takich funduszy nawet wówczas, jeżeli świadomie nimi nie włada. W jaki sposób poradzić sobie w przypadku, gdy przez dwa miesiące wpłynęło parę groszy z racji alimentów na małe dziecko?

Na wstępie trzeba skontaktować się z drugim rodzicem, nawet jeżeli jest to szczególnie nieprzyjemne. Sprostowanie sytuacji na samym początku zapewnia opcję obrania późniejszej drogi. Jeśli to bynajmniej nie daje żadnych rezultatów, stykamy się z agresją bądź milczeniem, musimy wynająć kompetentnego adwokata, jaki zajmie się uciążliwą dla nas kwestią od początku do końca. Powinna to być niezawodna osoba, a więc taka która będzie się często udzielać, będzie wspierać na okrągło i wyjaśni wszelkie wieloznaczności prawne.

Pierwsza opcja – komornik

Mamy szansę niezależnie dobrać komornika, u jakiego zostawimy wniosek egzekucyjny. Trzeba sugerować się położeniem biura oraz sumą interesantów, których wykonawca musi obowiązkowo obsłużyć w swoim „obszarze”. O niuanse mamy możliwość spytać zaufanego prawnika, który oceni, które biura będą mogły efektywnie podjąć się pochwycenia nieruchomości… oraz są niedaleko dłużnika. Należałoby napisać wszelakie wiadomości, które posiadamy o ówczesnym partnerze – oznaczenia kont bankowych, ubezpieczeń, akcje, adres ostatniego pobytu, NIP i informacje w sprawie posiadanych nieruchomości. Innymi słowy, jeżeli dowiedzieliśmy się, że były partner ma jakichkolwiek kapitał (bardzo często ten zagorzale skrywany), musimy wszystko zakomunikować komornikowi.

Niewydajna egzekucja nie jest równoznaczna z tym, iż nie mamy obecnie najmniejszych możliwości na odebranie należnych zasobów finansowych. W wypadku, gdy dotrzymujemy założenia dochodowe, mamy szansę wnioskować o fundusze z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja bezowocna to inaczej mówiąc nieotrzymanie alimentów na niepełnoletnie dziecko przez dwa miesiące. „Z urzędu” będą rozpoczęte odpowiednie działania względem wierzyciela. Na starcie wierzyciel będzie powołany do uzasadnienia sprawy. Musi obowiązkowo gruntownie zrelacjonować swoją sytuację życiową oraz finansową, m.in. uzasadnienie niepłacenia alimentów. Jednocześnie będzie od niego wymagane dostarczenie zaświadczenia majątkowego.

Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy dłużnik nie posiada pracy zarobkowej czy na darmo szuka pracy zarobkowej, musi koniecznie wpisać się jako osoba niepracująca w Urzędzie Pracy. Musi też zaakceptować ofertę zatrudnienia, bowiem w innej sytuacji zostanie uznany za „umywającego ręce od obowiązku alimentacyjnego”. Jeżeli kieruje firmą, jaka przynosi same straty, też musi dokonać rejestracji, jednakże w takim przypadku jako „osoba poszukująca pracy”. Jeśli były partner wykonuje wszystkie opisane czynności (to znaczy „kooperuje”), nie można zupełnie nic więcej zrobić. Nawet, kiedy alimentów wciąż nie ma. Właściwe operacje realizuje się w takich okolicznościach, jeśli przez ostatnie minimum pół roku nie spłacił on więcej niżeli 50% alimentów.

Kiedy można liczyć na ściganie dłużnika?

Jeżeli były małżonek permanentnie wstrzymuje się od wyrównywania alimentów na córkę, ostatecznie jest dłużnikiem ściganym przez prawo. W takiej sytuacji musimy złożyć formularz o poszukiwanie za wykroczenie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi tu zwyczajnie o „uporczywą niealimentację”, a więc okoliczności, w jakich dłużnik nie chce uiszczać, alimentów, bo „ma takie widzimisię” i w zasadzie nie ma jednocześnie jakichkolwiek rzeczowych kontrargumentów (wszelkie informacje musi przedstawić nam nasz prawnik). Opcjonalnie możemy złożyć prośbę do starosty, by zarekwirowano prawo jazdy takiemu „osobnikowi” oraz zarejestrowano go do Krajowego Rejestru Długów. Nie będzie miał szansy zaciągnąć żadnego pożyczki z banku, prócz modnych chwilówek bez BIK, BIG, ZUS, US…

Skoro dobrze wiemy, że wierzyciel z całą pewnością posiadał kapitał, ale podarował go jakiemuś członkowi rodziny, wtedy jesteśmy w stanie wysłać stosowny pozew: skargę pauliańską (o jakiej traktuje kodeks cywilny) czy wezwanie o popełnieniu oszustwa, które ma na celu utrudnić zaspokojenie praw wierzycieli. Wolno także apelować o „alimenty od obojga rodziców byłego męża”, w przypadku kiedy on nie jest ani trochę w stanie ich wypłacać.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się dużo więcej, kliknij w odnośnik obok – Prawnik Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok